preloader
Föregående bild
Nästa bild

Marrakech

Kort om resmålet

Res till Marrakech och lär känna den omåttligt populära och rosa sagostaden. Utforska de livliga basarerna och njut av den fantastiska och prisvärda marockanska maten. Låt dig svepas med i stadens unika atmosfär där gammalt möter nytt och upplev den historiska arkitekturen som länge fascinerat och lockat människor från världens alla hörn. Ett besök i Marocko är inte komplett utan ett besök i Marrakech. Den rosa staden ligger vid foten av de snöklädda Atlasbergen som skapar en fin kuliss i bakgrunden. I Marrakech blandas det nya med det gamla och bönder i djeballas syns sida vid sida med ungdomar i moderna märkeskläder. Du kan vandra längs små vindlande gator och breda boulevarder och bara insupa alla nya intryck. Marrakech berör alla besökare och du lämnar staden med fina minnen för resten av livet.

Sevärdheter

Sex st "måsten" i Marrakech-området
Ouzouds vattenfall
Djemaa el Fna-torget
Marrakech medina
Atlasbergen
Ourika dalen
Ait Benhaddou

Utflykter och aktiviteter

Besök Jemaa el Fna, som betyder ”de dödas torg, evighetens plats”. Här genomfördes de offentliga avrättningarna ända fram till början av 1900-talet och här skedde också omlastningen av karavaner som kommit söderifrån. Idag vimlar torget istället av sagoberättare, spåkvinnor, författare, akrobater, gnaouadansare, ormtjusare och vattenförsäljare. På kvällen förvandlas torget till en enda stor restaurang. Kök kommer inrullandes på kärror från alla håll. Det brinner eldar och grillas och sprids dofter av exotiska kryddor.

Casablanca är Marockos största ekonomiska stad med 3,5 miljoner invånare. Staden erbjuder en spännande blandning av västerländskt och österländskt. Här kan du ena minuten promenera i medinan och i nästa minut shoppa i Casablanca Twin Center. Cornichen d´Ain Diab, strandpromenaden, är ett av de finaste kvarteren i staden. Här finns pooler med havsvatten, restauranger, flotta hotell och fina nattklubbar. Här finns även Hassan II:s moské, med en 200 meter hög minaret med en laserstråle högst upp som är synlig på 35 kilometers avstånd och som visar riktningen mot Mekka.

Ourika-dalen är en mycket vacker och grön dal 40 kilometer söder om Marrakech. Mitt i berberbyn Ourika ligger byns kasbah, fästning. Härifrån kan du fortsätta upp mot Oukaimden, Marockos skidort med skidliftar och mycket snö på vintern. Detta är Afrikas högst belägna skidort (2.675 m ö h). Här kan du ta skidliften upp till hela 3.258 m, med hissnande vyer över Atlasbergen.

Vandra på Djeb Toubkal, Marockos högsta berg, 4167 meter över havet. Ta vägen söderut till Asni. Promenera upp mot Imlil där du kan hyra en åsna eller ge dig av mot Setti Fatma i Ourikadalen. Upp mot högsta toppen Jbel Toubkal finns Club Alpin Francais på 3000 meter. Vandringen kräver full utrustning om man skall gå mot toppen under vintern. Den bästa perioden är på våren under blomningstiden.

Medinan är fylld med mycket imponerande monument som Koutoubia-moskén, som har en 77 meter hög minaret. Andra monument i Marrakechs Medina är murstenar, monumentala dörrar, Kasbah och flera vackra och lummiga trädgårdar som alla går tillbaka till perioden då Marrakech grundades. Det finns flera andra byggnader och platser i Medina som byggdes efter den perioden. Som Bandiâ-palatset, Madrasa, Residences, en utomhusteater och Saadian-gravarna.

Ouzouds vattenfall är en av de mest besökta platserna i hela Marrakech-regionen på grund av sin skönhet. Dess unika natur- och bergslandskap står i kontrast till Marockos torra och ökenliknande områden. Det finns många rutter för att utforska vattenfallen, liksom flera platser att hoppa från.

30 kilometer norr om Ouarzazate mot Marrakech ligger denna kasbahstad som är byggd av lera, halm och grus från landskapet runtomkring. Byn finns med på Unescos världsarvslista och kasborna är mycket vackert byggda med krenelerade torn och utsmyckningar av geometriska mönster som mejslats in i murarna. Här har många flera stora filmer spelats in. Man kan ännu se var arenan i filmen ”Gladiator” låg

Praktisk information

Vi flyger med Norwegian

Aeroport Marrakech Menara (RAK)

Cirka 35-45 minuter till alla våra hotell i Marrakech-området

Cirka 4 timmar och 30 minuter från Kastrup och Landvetter, 5 timmar från Arlanda

Arabiska och Berberspråk

-1 tim

Cirka 33.500.000 invånare i Marocko, varav cirka 930.000 i Marrakech

Marockansk dirham (DM), 1 DM = 1,10 SEK. Se tex: Vaxla.nu för aktuella valutakurser.

Inte inkluderat i priser på restauranger. Om du är nöjd med servicen kan du ge 5-10% extra på beloppet.

230V 50Hz, eluttag – kontakter är av typ C – Adapter behövs inte

Vattnet bör inte drickas, även om det givetvis inte är giftigt. Vi rekommenderar att dricka flaskvatten

Viktig information om vår nya hemsida

Observera att vår nya hemsida är under uppbyggnad, och att flera resmål, avresedatum, hotell m.m fortfarande saknas Vi laddar upp nya resor dagligen och räknar med att vi inom den närmsta veckan kommer att ha det mesta  på plats
Kontakta oss på 040-636 80 70 eller på info@detur.se om du vill få ett prisförslag / boka en resa på något av de datum – eller till något av de resmål som ännu inte laddats upp
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.