Träningsresa Mallorca
för dig med Parkinson
Energiboost på Mallorca!
Rörelse. Gemenskap. Livsglädje.
Följ med oss till soliga Mallorca för en vecka fylld av rörelseglädje, återhämtning och ny energi – skräddarsydd för dig som lever med Parkinson.
Varierande utbud av träning så som powerwalk, yoga, styrka, dans och föreläsningar.
Under ledning av erfarna instruktörer med kunskap om Parkinsons erbjuder vi ett träningsprogram anpassat för att:
Förbättra balans, styrka och smidighet
Minska stelhet och förbättra gångmönster
Stärka andning och uthållighet
Ge verktyg för att må bättre i vardagen
Mellan träningspassen finns tid för vila, god mat och härliga upplevelser på en av Medelhavets mest älskade öar. Boendet är noggrant utvalt för att erbjuda trygghet, tillgänglighet och komfort – med närhet till både strand och natur.
Du reser tillsammans med andra som förstår din situation, vilket skapar en varm gemenskap och möjlighet att dela erfarenheter – och skratt!
Era instruktörer på plats är: Josefin "Smulan" Liljegren, Maria Lindgren och Jan Gleisner "Yoga Janne"
Resan görs i samarbete med Parkinson Västernorrland
Medlemmar från andra parkinsonföreningar är också välkomna att delta.
Josefin "Smulan" Liljegren

Josefin "Smulan" Liljegren är en välkänd träningsprofil med över 15 års erfarenhet av att arrangera träningsresor. Hon driver träningsanläggningen GoFitness, som erbjuder ett helhetskoncept inom träning och hälsa.
GoFitness fokuserar på att kombinera fysisk träning, mental hälsa och gemenskap för att skapa en hållbar livsstil. Med personligt anpassade träningsprogram, workshops och inspirerande träningsresor fortsätter Josefin och GoFitness att vara en ledande aktör inom hälso- och fitnessbranschen.
Läs mer om Gofitness
Läs mer om Josefin
Maria Lindgren

Maria är en erfaren träningsinstruktör med 40 år i branschen. Hon har en djup kunskap om träning och hälsa och brinner för att inspirera och motivera andra att nå sina mål. Hennes långa karriär vittnar om hennes passion och engagemang för att hjälpa människor leva ett aktivt och hälsosamt liv.
Maria är certifierad personlig tränare (PT) och har vidareutbildat sig inom spinning, yoga och BodyBalance mm. Hennes breda kompetens gör att hon kan erbjuda varierande och skräddarsydda träningsupplägg som passar olika behov och mål
Jan Gleisner

För drygt 7 år sedan fick jag min Parkinson diagnos. Jag har dom senaste åren varit engagerad ilokalföreningen i Helsingborg som styrelseledamot samt ordförande. Efter dessa år samt deltagande i de olika aktiviteterna, inser jag att den sociala biten ar nastan lika viktig som den fysiskt biten nar man har Parkinson . Att vara en del av något och känna en tillhörighet i en grupp. - dessutom en grupp som har hög förståelse för ens situation.- är viktigt för många. Att ge sig iväg på egna äventyr är inte alltid så enkelt..
Läs mer om Janne
Hotel Samos
Hotel Samos
Magiskt läge i livliga Magaluf
Hotel Samos är ett välrenommerat hotell beläget i Magaluf, en populär semesterort på ön Mallorca. Detta fantastiska hotell erbjuder en förstaklassig service och är ett av de högst rankade hotellen i hela området på Tripadvisor.
Boende på Samos
Rummen på Hotel Samos är rymliga och moderna, och erbjuder en harmonisk atmosfär för avkoppling efter en lång dag med sol och bad. Varje rum är smakfullt inrett och utrustat med bekvämligheter som gör din vistelse så bekväm som möjligt.
Mat och dryck i toppklass
Hotellets restaurang erbjuder en variation av smakfulla rätter, både internationella och lokala specialiteter. Här kan du njuta av bufféer med ett brett utbud av maträtter och smaker. Du kan njuta av de soliga dagarna vid hotellets poolområde, där du kan svalka av dig i poolen eller koppla av på solstolarna med en uppfriskande drink i handen. Det finns också en poolbar där du kan beställa läckra snacks och drycker.
Ett hotell med närhet till ALLT
Hotellet är centralt beläget i Magaluf, en av Mallorcas mest livliga destinationer. Här finns ett brett utbud av barer, restauranger och nöjen, vilket gör att du har allt inom gångavstånd. Stranden ligger bara ett stenkast bort och är perfekt för sol och bad. Dessutom är det enkelt att ta sig till Palma, huvudstaden på ön, med lokalbuss eller taxi om du vill utforska mer av Mallorca.
15.35 Ankomst till Mallorca
17.00 Välkomstmöte
/p>
08.00 Promenad med gummiband
10.30 Cirkel träning
16.30 Dans mix
17.00 Yoga
08.00 Promenad intervaller
10:30 Boxning
15:45 Vattengympa
08.00 Promenad med balans
10.30 Dans mix
11.00 Yoga
17.00 Stark Rygg/mage
08.00 Yoga
10.30 Boll & Balans
Fri kväll - tips en tur till underbara Palma
FRI KVÄLL TIPS TUR TILL PALMA
08.00 Promenad med gummiband
10.30 Dans mix
11.00 Andingsworkshop - förbättra dina andetag
16.30 Beach fun
08.00 Yoga
10.30 Cirkel träning
15.45 Vattengympa
17.00 Boxning
08.00 Powerwalk
11.30 Utcheckning från hotellet
Hemresa - full av energi inspiration och glädje!
Observera att programmet kan ändras och att deltagande på vardera pass är frivilligt
Kort fakta om Mallorca
Mallorca är verkligen en riktig höjdpunkt med sina vackra, rena stränder, det varma havet, det stora antalet arkitektoniska sevärdheter och nöjesställen och den otroligt vackra naturen - barrskogar som breder ut sig på klippor i mitten av ön, bergstoppar som reser sig majestätiskt i väster och vita stränder som sträcker sig längs kusten med många restauranger och affärer..
-
Palma Nova
Palma Nova är den perfekta platsen att koppla av och njuta av en strandsemester , men det har också ett utmärkt läge för att komma åt några av Mallorcas vackraste naturparker och omfattande golfanläggningar.
-
Palma Katedralen
Även känd som "La Seu", är ett av stadens största turistmål. Katedralen, som härstammar från 1200-talet och är byggd i gotisk stil, dominerar hela hamnen och står som en symbol för makten och rikedomen hos Mallorcas kristna erövrare.
-
Norwegian
Vi flyger till Mallorca, med fantastiska Norwegian Air
Sevärdheter på Mallorca
För att anmäla dig till resan, fyller du i nedan anmälningsformulär. När du har registrerat din anmälan, kommer vi inom 24 timmar att skicka ut en inbetalningslänk för Anmälningsavgiften (2000:- /person). Denna avgift skall vara oss tillhanda inom 24 timmar efter att du mottagit din inbetalningslänk. Du kan välja att betala med kort eller direkt via din bank (Trustly är kopplat tlll alla banker i Norden).
Flygtider vid bokning av anslutningsflyg (obs att tiderna är preliminära).
Utresa den 16 oktober från Arlanda kl. 11:55 med ankomst på Mallorca kl 15:35
Hemresa från den 23 oktober Mallorca kl. 15:30 med ankomst till Arlanda kl. 19:10
Skicka ett mail till vip@detur.se om ni behöver extra betalningsdispens eller om ni har några frågor om er inbetalning eller någon av de ej träningsrelaterade delarna av resan.
För övriga frågor, kontaktar ni janne@gleisner.se
När vi har mottagit er anmälningsavgift, kommer ni att få ett mail från oss som bekräftar din anmälan och din betalning.
Slutbetalningen (resterande belopp) ska vara oss tillhanda senast 42 dagar innan avresa. Vi skickar ut en ny inbetalningslänk för denna när det närmar sig.
Om ni önskar att göra slutbetalningen tidigare, eller önskar att dela upp betalningen (tex: via: Klarna) – kontaktar ni oss på maiil: vip@detur.se eller på telefon: 040-636 80 70, där ni isåfall uppger referens: Gofitness Mallorca 16 okt.
Vill ni inte boka via formuläret, går det även bra att boka direkt med oss på telefon: 040-636 80 70, eller på mail: vip@detur.se - detta är givetvis kostnadsfritt. För bokning via mail, vänligen markera mailet med ”Anmälan 16 okt Gofitness” .
I själva mailet behöver vi följande information ”För och efternamn på resenärerna” ”Födelsedatum (de första 6 siffrorna)” ”Telefonnummer:” samt information om eventuella önskemål och tillval.
Vi uppmanar alla att kontrollera att ni har en fullgod reseförsäkring. Saknar ni en reseförsäkring kan ni köpa en direkt av oss. För köp av reseförsäkring kontaktar ni oss innan eller efter er beställning.
Skatter och avgifter
Myndigheterna på Balearerna tar ut en skatt på hotellövernattningar. Skatten varierar beroende på officiell hotell- eller lägenhetsklassificering och ska betalas direkt till hotellet vid incheckning.
Följande skattesatser gäller per person och natt för alla boende äldre än 16 år under de första åtta nätterna på samma hotell:
Hotell/lägenhet med officiell kategori 4+ och 5 stjärnor: 4,40 euro dvs totalt: 30.08 euro per person för 7 nätter
Tillval
* Havsutsikt: + 950:- /person (på förfrågan i mån av plats)
* Enkelrum på förfrågan: + 3.900:-